Nabízíme - zakložení zahrady, založení jezírka
- rekonstrukci zahrady, údržbu zahrady
- zakládání trávníku kobercem a výsevem
- založení závlah, drobných zahradnických staveb

Realizace jezírka a potůčku

Voda v zahradě může mít různé podoby


 


Potěšení z vody může být základní myšlenkou jakékoliv zahrady - malé i větší, rovinné i svahovité. Voda jako dominantní prvek však vynikne zejména v menších prostorách a při použití soustavy nádrží, kde můžeme využít efekt zrcadlící hladiny i proudu vody. Živou vodní zahradou se stane až po osazení vhodnými rostlinami, dotvářející její působení i okolí. Vodní zahrada je nejpůsobivější tehdy, když můžeme využít všechny vodní efekty i na menší ploše. Na rovinném pozemku je vhodné vytvořit z nádrží pravidelných tvarů kompozice a využít při tom různé způsoby přechodů přes vodu. Mohou být z kamenných nebo dřevěných lávek, můstků nebo chodníčků. Plochy u vody se hodí na zřízení posezení. Odpočívadlo můžeme umístit i v jejich středu tak, aby bylo ze všech stran obklopené vodou různé šířky.

V zahradě se mohou vyskytnout dvě základní situace. V prvním případě přes pozemek protéká přirozený potůček. Mnohem častěji je však pozemek bez přirozeného vodního toku, ale terén zahrady umožňuje jeho zřízení a majitel zahrady ho touží mít.


Přirozený potůček

Přestože jde o poměrně vzácnou situaci, existují zahradní pozemky, přes které přirozený potůček protéká. Ještě méně časté však je, pokud protéká na vhodném místě i z hlediska kompozičního řešení zahrady. Nejčastějším případem je zavodnění okraje pozemku nebo jeho nejnižší částí. Proto i přirozený tok je často nutné přesměrovat, vždy je vhodné upravit mu koryto a někdy ho můžeme využít k napojení jezírka či rybníčku.


Umístění umělého potůčku

Zatímco přírodní potůček obvykle pozemkem protéká, umělý potok musí začínat i končit na pozemku zahrady, je proto důležité, aby působil přirozeně. Tomu musí být přizpůsoben začátek, linie toku i jeho ukončení. Z hlediska umístění je velmi důležité, aby byl celý tok dobře viditelný (i slyšitelný) z více míst zahrady i domu. Potok může začínat pramínkem vytékajícím z terénu, vodopádem, pramenný kamenem, mokvajícím prameništěm, menším jezírkem nebo rybníčkem na úpatí skalky.


Vlastní biotop, zahradní jezírko, je nejen pastvou pro oči, ale doslova balzámem na duši. Voda je velmi důležitým kompozičním prvkem v zahradě a navíc dodává neopakovatelnou romantickou atmosféru.


Jezírko, nejen že dobře vypadá, ale je i užitečné, jak pro člověka, tak i pro samotnou přírodu. Nejpozději tehdy, když si jeho majitel během dlouhé teplé noci spokojeně sedne na břeh a zaposlouchá se do monotónního kvákání žab za šplouchání malého vodopádu, pochopí, co pro něj vlastní zahradní jezírko znamená.

Kdo se pro něj rozhodne a plánuje jeho výstavbu, musí počítat s tím, že vybudováním samotného jezírka starost a práce kolem něj zdaleka nekončí. Vždyť v žádném případě to není jen jáma v zahradě naplněná vodou. Zahradní jezírko představuje životní prostor pro ryby, žáby, vážky a jiná zvířata či hmyz.

Nejdůležitější je pro nás spokojenost zákazníka, proto se plně orientujeme na jeho potřeby a požadavky a v uskutečňování Vašich představ jsme nekompromisní a zcela profesionální. Díky našim zkušenostem a dovednostem jsme si jisti, že jsme schopni uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších klientů.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one