Nabízíme - zakložení zahrady, založení jezírka
- rekonstrukci zahrady, údržbu zahrady
- zakládání trávníku kobercem a výsevem
- založení závlah, drobných zahradnických staveb

Stromy, keře, rostliny


Agapanthus

 

Zahrada v prvé řadě zaujme náš zrak, vůni vnímáme jakoby mimochodem. Pokud máte na záhonech osázené voňavé trvalky, letničky či různé okrasné dřeviny, máte v rukou klíč, kterým odemknete dveře do třinácté komnaty přírody.


Stačí jen zavřít oči a plnými doušky vdechovat blahodárnou vůni. Možná na chvíli zapomenete na okolní svět a řeknete si: Jaké okouzlující a magické. Přesně tak se budete cítit v zahradě plné nejrůznějších vůní.

Svět rostlin s voňavými květy, plody, listy a stonky je velmi rozmanitý a lákavý. Zajímavé druhy rostlin charakteristické specifickou vůní lze nalézt mezi cibulovinami, hlíznatými rostlinami, trvalkami, dvouletkami, opadavými, vždyzelenými nebo popínavými dřevinami a také mezi letničkami. Od jara do pozdního podzimu díky správné skladbě rostlinných druhů může Vaše zahrada vonět svěžími citrusovými, kořenitými, sladkými ovocnými nebo naopak výrazně ostrými a těžkými vůněmi. Voňavé rostliny Vám pomohou vytvořit romantické zákoutí, zpříjemnit posezení v odpočívadle nebo oddělit okrasnou část od užitkové. Navíc tento malý kousek světa bude lákadlem nejen pro Vaše smysly, ale i pro různé druhy motýlů. Na příjemné a tajemné vůně nemá patent jen zahrada, některé rostliny lze pěstovat i na balkóně či terase.

 


Acer palmatum

 

Keř je tvar dřeviny charakteristický tím, že nevytváří kmen a korunu, ale rozvětvuje se od země. Nadzemní části - korunu keře - vytváří několik hlavních větví vyrůstajících ze země. Tato skupina dřevin zahrnuje největší počet rodů a druhů, protože sem patří i mnohé vysazené rody, které v domovině rostou jako stromy, ale v našich podmínkách vegetují v menším keříkových tvarech.


Listnaté keře jsou pro zahrady nejdůležitější kompoziční skupinou s bohatou škálou tvarů i velikostí. Tvarem a hustým větvením se široce uplatňují při vytváření intimity zahradních úprav, do kompozice výsadby vnášejí dynamiku a zajímavost mnoha prvky - květinami, plody, listím, barvou kůry i tvarem. Vysazují se do spojených smíšených i homogenních skupin, jako volně rostoucí i stříhané živé ploty a mnohé jsou působivé i jako solitéry blízko odpočívadel nebo teras. Patří sem druhy celkem nízké až plazivé, ale i velké keře, dosahující v dospělosti několik metrů výšky i šířky. Jsou působivé zejména při kvetení, kdy bývají obsypané květy nejrůznějších barev i velikostí. Většina druhů kvete od časného jara do června, malý počet v létě a na podzim, několik (nepůvodních) druhů však i koncem zimy. Koncem vegetačního období se uplatní barevnými nebo jinak zajímavými plody a podzimním vybarvením listů. Po opadnutí listů však mohou působit barevnou kůrou větviček nebo osobitou stavbou koruny.


Kvetoucí keře vyžadují pro dobrý růst a kvetení většinou slunné stanoviště, ale bohatý sortiment keřů umožňuje vybrat vhodné druhy pro jakékoli podmínky. Mnohé druhy snesou suché a chudé půdy i vlhká místa s kyselými půdami, ale i horské podmínky nebo zastínění či znečištěné ovzduší. V menších zahradách a malých prostorách můžeme celou kompozici vegetační složky vytvořit z keřů. Velmi vhodné jsou menší a bohatě kvetoucí druhy a kultivary jako dulovce, tavolníky, mandle nízká i trojcípá, zerav, zlatice, polokřovité pivoňky, trojpuk, azalky, sadové růže, nižší pajasmíny, vajgélie, hortenzie. Vyšší keře se dají použít jako náhrada za stromy, vhodné jsou nízké javory, štědřenec, Ruj vlasatá, škumpa, akát srstnatých, šeřík, magnólie.

 

Stálezelené keře se výborně kombinují s jehličnany, ale vyniknou i v sousedství dřevin s barevnou kůrou nebo druhů kvetoucích brzy na jaře. Nejlépe působí sdružené ve skupinách umístěných v zájmových bodech kompozice. Jednotlivě ani do skupin listnatých keřů je zpravidla nevysazujme. Nízké, méně náročné druhy vytvářející husté porosty jsou cennými pokryvnými dřevinami jako náhrada trávníku nebo výplň mezi vyššími dřevinami.

 

Abies lasiocarpaJehličnany mají v zahradě velmi široké využití, a to od našich nejnižších poloh po nejvyšší. Ideální jsou na oddělení bydlení od rušné komunikace (zachytí prach a částečně i hluk) i od sousedů. Ve skupinách vhodně dělí zahradní prostor nebo vytvářejí pozadí pro listnaté solitéry či barevné květinové výsadby. Jedle, smrky a borovice dosahují velkých rozměrů, dorůstají do výšky nad 20 m, přičemž mají průměry korun od 5 do 10 m, proto je v zahradách musíme používat velmi opatrně. Ve skupinách se hodí pouze do velkých zahrad, v malých prostorách a předzahrádkách lze použít pouze jejich menší kultivary nebo jiné vhodné druhy jehličnanů.


Vyšší jehličnany se používají zejména k vytvoření skupin, zelených stěn na dělení prostoru, vytvoření tmavšího pozadí pro stromy či plastiky. Vhodné jsou menší a užší druhy smrků, jedlí, borovic, tisu, túje, cypřiše a sloupovité jalovce, do chráněných poloh v teplejších oblastech i cedr, cyprusovec. Na zpestření skupin nebo jako solitéry se využívají i barevné a tvarové kultivary vyšších jehličnanů.


Nižší jehličnany, zejména křovité a poléhavé formy jalovce a cypřišů, se velmi dobře uplatňují na pokrytí svahů, vytvoření homogenních lemovacích záhonů, v blízkosti teras, odpočívadel i vodních nádrží. Některé poléhavé i zakrslé jalovce lze využít na založení vřesoviště, do skupin s travinami, jako pozadí pro skalkové partie a menší lze umístit i v předzahrádkách. Jsou nepostradatelné pro menší a malé zahrady.

 

Aralia elata


Do zahrady se z okrasných listnatých stromů používají druhy střední velikosti a menší, jako jsou okrasné jabloně, japonské třešně, višně a švestky, cizokrajný hloh, jeřabiny, jasan Mannovou, japonské javory, kultivary břízy, vrb, katalpy atd. Mají zde významné místo, neboť vytvářejí prostorovou zeleň, značně převyšující výšku plotu. Poskytují stín v letním období, proto se hodí k odpočívadlu, do solitérního postavení na trávníku, před kontrastní pozadí i do kouta zahrady, ale zejména na vytvoření rámce zahrady, tedy na zdůraznění jejího obvodu. Při umísťování stromu k domu je třeba postupovat opatrně a mít na paměti velikost stromu v dospělosti. Skupina stromů umístěných ze severní a severozápadní strany však může posloužit i jako větrolam.


Hamamelis x intermedia "DIANE"

Hamamelis x intermedia
 
 
Nejdůležitější je pro nás spokojenost zákazníka, proto se plně orientujeme na jeho potřeby a požadavky a v uskutečňování Vašich představ jsme nekompromisní a zcela profesionální. Díky našim zkušenostem a dovednostem jsme si jisti, že jsme schopni uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších klientů.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one