Tvar trávníku by měl být co možná nejednodušší, aby se dal sekačkou pohodlně udržovat.

Hned při zakládání je také dobré pečlivě promyslet budoucí zavlažování. Pokud plánujete závlahový systém, je vhodné ho dát do země ještě před vysetím, abyste si ušetřili zbytečné zásahy do již vzrostlého porostu.

V neposlední řadě je třeba zvolit jaký druh trávníku si vlastně představujete. Nejběžnější je rozdělení na anglické dokonale udržované okrasné trávníky, rekreační trávníky, které jsou typické právě u rodinných domů a chat a nakonec účelové květnaté louky. Ty necháváme růst volně, aby na nich vynikly nejrůznější barvy polních květů.


Půdu je třeba připravit

Ideální tloušťka vegetační vrstvy je 10 až 15 cm. Před výsevem je nejprve potřeba terén urovnat a odstranit všechny kameny či plevel. Pokud je to nutné, lze si na pomoc vzít i herbicidy.

Pro dobrý růst je vhodné přidat odpovídající hnojivo nebo rašelinu.


Osivo vybírejte pečlivě

O kvalitě svého budoucího trávníku rozhodujete ve chvíli, kdy si vybíráte travní osivo. Rozhodně by mělo být od renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěná osiva, která splňují i ty nejnáročnější požadavky.Vysévat je možné od jara do podzimu, ale je třeba mít na pamětí, že teplota půdy by měla být nejméně 8°C.


Závlaha je důležitá

Semena začnou klíčit během deseti dní. Důležitá je pro ně především dostatečná a rovnoměrná závlaha. Mohla by sice naklíčit, ale bez vody by uschla. Pokud nechcete mít na trávníku nechtěné stopy, je dobré na něm pro tuto dobu vyhlásit klidový režim a pohybovat se po něm co možná nejméně.


První sekání

Když porost dosáhne výšky zhruba 8 až 10 cm, měl by být poprvé zkrácen asi o třetinu své délky. Vhodná je na to především rotační sekačka, na které si můžeme podle potřeby nastavit výšku sečení. Po prvním sečení se vyplatí nově založený trávník ještě dosít, aby byl hustší. Při třetím sečení už můžete trávník zkrátit na libovolnou výšku. Pro reprezentativní vzhled je ho v budoucnu vhodné sekat v průměru jednou týdně.


Půdu je třeba připravit i pod travní koberec

Před pokládáním travního koberce je nejprve potřeba terén urovnat a odstranit všechny kameny či plevel. Pokud je to nutné, lze si na pomoc vzít i herbicidy.

Pro dobrý růst je vhodné přidat odpovídající hnojivo nebo rašelinu.